Anto Nobilo, čini se, vrlo je blizu odluke da postane dijelom braniteljskog tima predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u predmetu za nepoštovanje odluka visokog predstavnika, što se vodi pred Sudom Bosne i Hercegovine.
Takav dojam stekli smo u utorak u telefonskom razgovoru s tim poznatim zagrebačkim odvjetnikom.
– Imat ćemo još jedan sastanak u danima što slijede i vrlo vjerojatno će doći do potvrde mog angažmana. Već sam ušao u ovu materiju – kazao nam je Nobilo, pojašnjavajući ono što se otprije zna: njegova uloga bila bi savjetnička, jer hrvatski odvjetnici u BiH, kao i tamošnji u RH, ne mogu samostalno zastupati stranke.
Također nam je kazao da mu je prvi poziv prije desetak dana stigao od kolege Gorana Bubića, a razgovarao je i s Dodikom.
– Radi se o vrlo interesantnom slučaju sa stajališta moje struke, jer se isprepleću međunarodno javno pravo, s jedne, i Daytonski sporazum, s druge strane, u koji je ugrađen Ustav BiH. U tome je prilično problematična uloga visokog predstavnika međunarodne zajednice u susjednoj državi, jer on po Daytonu nema ovlasti za donošenje zakona. Na to ga nisu ovlastile potpisnice ugovora, počevši od Amerike pa do Turske i čak Japana.
Što hoće Schmidt
I Hrvatska je jedna od potpisnica, iako se kod nas često pogrešno može čuti da je ona zajedno s tadašnjom Jugoslavijom, koja je zastupala interese Republike Srpske, jedan od svjedoka – pojašnjava Nobilo.
On osporava i kasnije anekse Daytonskog sporazuma, a na koje se godinama pozivaju iz Ureda visokog predstavnika (OHR) namećući zakonska rješenja, ali i mičući neke od aktera političke scene.
– Politički skupovi na kojima su se takve promjene donosile ne mogu u međunarodnom pravu imati veću snagu od samog sporazuma i onoga što su dogovorile zemlje potpisnice, uključujući i BiH. Visoki predstavnik je tu da tumači sporazum i koordinira svoje poteze s lokalnim vlastima, a ne da oktroira rješenja. Ako se pobiju odluke visokog predstavnika iz kojih proizlazi ovaj postupak i sruši Kazneni zakon, to bi moglo imati dalekosežne posljedice, pa čak i godine unatrag. Dayton je bio okvirni ugovor, a ovakvo stanje traje već dvadeset i pet, trideset godina. Svakako, dok god je visoki predstavnik izjednačen ili čak iznad domaćih vlasti, BiH neće moći pristupiti Europskoj uniji – uvjeren je Nobilo.
Milorada Dodika Tužiteljstvo BiH tereti za neprovođenje odluka visokog predstavnika, a što je postalo kaznenim djelom na temelju izmjena Kaznenog zakona BiH, što ih je početkom srpnja nametnuo sadašnji visoki predstavnik Christian Schmidt.
Taj njemački diplomat stavio je izvan snage dva zakona kojima je parlament Republike Srpske pokušao blokirati provedbu presuda Ustavnog suda BiH, kao i odluke samog visokog predstavnika, ali Dodik je nakon toga potpisao ukaz o stupanju poništenih zakona na snagu i osigurao objavu u službenom glasniku.
Najava angažmana Ante Nobila u timu predsjednika RS izazvala je priličnu pozornost u cijeloj BiH. Mnogi su uvjereni da bi ishod ovog postupka mogao imati prilične reperkusije na političku i sigurnosnu situaciju u prvom hrvatskom istočnom susjedstvu.
– Dodik već nekoliko godina negira legalnost Tužiteljstva i Suda BiH, tvrdeći da ih ne priznaje, odnosno da nemaju pravo djelovanja na prostoru Republike Srpske. Dulje vrijeme ne priznaje visokog predstavnika Christiana Schmidta, naziva ga ilegalcem u BiH, prijeteći mu čak uhićenjem ako se fizički pojavi na prostoru manjeg entiteta BiH, te da se bilo kakvo nametanje zakona od strane OHR-a neće priznati u Srpskoj. Ipak, Dodik se pojavio pred Sudom BiH prilikom izjašnjavanja o krivnji. Ako se bez medicinskog opravdanja za desetak dana ne pojavi na početku suđenja, slijedi mu uhićenje, kao što mu je u više navrata nonšalantno najavio ministar unutarnjih poslova Federacije BiH Ramo Isak.
Slamka spasa iz Zagreba
Prema pouzdanim informacijama koje imam, ključni igrači međunarodne zajednice Dodika su definitivno prekrižili za sva vremena i s njim više pregovora neće biti. Prepušten je Sudu BiH i izgledno je da će biti osuđen, što će rezultirati zabranom bavljenja politikom na deset godina – komentirao nam je Omer Čevra, politički analitičar iz Sarajeva.
I oporba u Republici Srpskoj gleda s velikim interesom put Sarajeva. Narodnom izrekom da “ne pada snijeg da prekrije brijeg, već da svako pokaže svoj trag”, zastupnik Nebojša Vukanović opisuje situaciju u kojoj se našao nesumnjivi vladar RS.
– Dodik ponovno traži slamku spasa u Zagrebu i vjerujem da je pokušaj angažiranja Ante Nobila više simbolična poruka da ima podršku Zagreba, a time i država EU-a, nego što mu je potrebna pravna zaštita. On je otprije u bliskim odnosima s Nobilom, koji je imao krajnje spornu ulogu po zadatku kada je bio odvjetnik i obitelji Dragičević tijekom istrage ubojstva mladog Davida Dragičevića.
– Dodik je uplašen od ishoda suđe
nja, što pokazuje i činjenica da su s dnevnog reda Narodne skupštine RS skinuti zakon o imovini i drugi zakoni koje bi OHR mogao staviti izvan snage. Tu je onda Dodik na klizavom terenu, jer ako potpiše takav zakon, dodatno će otežati svoj položaj u sudskom postupku, a s druge strane, ako se povuče, ispat će kukavica u narodu. Čim je otišao u Sarajevo na Sud BiH, na ročište, priznao je taj sud, a po mojim saznanjima tajno se sastao sa Schmidtom u Laktašima i iza kulisa pregovara s međunarodnom zajednicom kako bi spasio svoju kožu, što je već učinio mnogo puta dosad – veli Vukanović.Dobra reputacija
Zašto je Dodikov izbor pao baš na Nobila? Čevra navodi nekoliko razloga.
– Svjestan je da je prešao sve crvene linije i da Sud BiH neće moći zaobići, pa ima logike zašto je zatražio usluge uglednoga hrvatskog odvjetnika, koji ima dobru reputaciju i uživa ogroman utjecaj i ugled u međunarodnoj zajednici, posebno kod Amerikanaca, za koje Dodik vjeruje da mu jedini mogu skinuti omču oko vrata.
Nobilo je nekada činio političku okosnicu sa Stipom Mesićem, Vesnom Pusić i Radimirom Čačićem, kada su bili na vrhuncu svoje političke snage. Nakon pobjede i izbora Mesića, Nobilo je drmao hrvatskom i međunarodnom zajednicom, a poslije se to nastavilo kada je Vesna Pusić bila ministrica vanjskih poslova. Dakle, Nobilo je više od odvjetnika. On je političar i snažan lobist s jakim vezama vani i to je ključni razlog zašto je Dodik zatražio njegovu pomoć – uvjeren je Omer Čevra.
Dodik bi se idući put pred Sudom BiH trebao pojaviti 22. studenoga ove godine. Prethodno se na ročištu o izjašnjenju o krivnji sredinom listopada izjasnio da ne razumije optužnicu, na što je sutkinja Jasmina Ćosić Dedović ustvrdila kako to podrazumijeva da se izjasnio da nije kriv.