DNEVNA DOZA ASPIRINA

OBJAVLJENO NOVO ISTRAŽIVANJE Do 2050. će malo tko mlađi od 80 godina oboljevati od karcinoma

Ilustracija
 Goran Mehkek / CROPIX / CROPIX

Zahvaljujući napretku u preveniraju i liječenju bolesti, od karcinoma do 2050. gotovo da neće obolijevati mlađi od 80 godina, sugerira veliko istraživanje koje je proveo University College London.

Istraživanje je objavljeno nakon što su znanstvenici ustvrdili da je mala dnevna doza aspirina jedini i najučinkovitiji način zaštite protiv raka.

Profesor Jack Cuzick, voditelj istraživanja u cilju prevencije bolesti, pozvao je liječnike opće prakse da više predlažu pacijentima da uzimaju takozvani baby aspirin (do 100 mg) kroz deset godina, u dobi od 50 do 65 godina.

Takav postupak smanjuje mogućnost od nastanka karcinoma i srčanih udara od sedam do devet posto u 15 godina i smanjuje smrtnost za četiri posto u dva desetljeća.

Uz takav trend, sugerira UCL, do 2050. godine, rak ...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. prosinac 2025 19:20