
Sa splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo objavili su uznemirujuću vijest o širenju alge Stypopodium schimperii, koja dovodi do kolapsa biološke raznolikosti podmorja.
- O pojavi smeđe alge Stypopodium schimperii obavijestili smo vas 2022. Tada smo bili zabrinuti, a danas je situacija katastrofalna!
Stjenovito podmorje između 3 i 25 m dubine, oko Komiže, pa čak i šire izvan komiškog zaljeva, doslovno je monoluktura ove alge. Algu je moguće pronaći oko cijelog otoka Visa ali su za sada najgušća naselja oko Komiže. Pronašli smo je i na Biševu i Brusniku gdje već značajno prekriva dno - objavili su iz te institucije.
Stypopodium schimperii vrsta je iz Crvenog mora, koja je oko 1973, godine prvi put zabilježena u Sredozemlju, točnije, u podmorju Izraela. Oko 90tih i početkom 2000. godine, smatra se invazivnom vrstom u jugoistočnom dijelu Sredozemlja. Prvi nalaz u Jadranu bio je u podmorju Visu 2020. godine. U samo tri godine, od nekoliko primjeraka, alga je izgradila kontinuirano naselje, ističu.
- U njenim gustim naseljima gotovo da nema zavičajnih vrsta alga i beskralješnjaka. Smatramo da će se alga strujama proširiti na područje između Šolte i Kornata.
Napominjemo kako je slična zavičajnoj algi naziva Padina pavonica. Razlika je vrlo jasna: Padina pavonica uvijek ima bijele dijelove dok Stypopodium schimperii nikad nema bijela područja na talusu, a ponekad u sjeni ima i plavičasto obojenje. Slikajte i pošaljite nam fotografiju ukoliko sumnjate da ste je pronašli - zamolili su svoje pratitelje na društvenim mrežama.
Komentari
0