KRIVOTVORENA ROBA

Pokušaj prevare: EU povukla 7 milijuna maski, dio njih je bio namijenjen Hrvatskoj

Hrvatska inspekcija na granici je otkrila tri vrste maski koje nisu odgovarale propisanim standardima i nisu prošle sve provjere
 Goran Mehkek/Cropix

Čak sedam milijuna maski koje ne zadovoljavaju sigurnosne standarde i ne štite adekvatno od koronavirusa identificirano je unutar Europske unije, objavljeno je jučer na sjednici europskog Odbora za unutarnje tržište i zaštitu potrošača.

Kako nam je rekao europarlamentarac Tomislav Sokol, koji je na sjednici i sudjelovao, do poplave krivotvorenih zaštitnih maski na europskom tržištu, koje najčešće dolaze iz Kine, došlo je zbog pucanja uobičajenih lanaca opskrbe i velike potražnje za zaštitnom medicinskom opremom posljednjih mjeseci zbog čega su se time počele baviti različite sumnjive tvrtke.

Ispod radara

- Zastrašujuće zvuči taj podatak. Bojim se i pomisliti koliko ih je još prošlo ispod radara tijekom velike navale za zaštitnom opremom koja je trajala u jeku borbe protiv korone - izjavio je Sokol. Na pitanje kakve su to točno maske koje ne zadovoljavaju standarde, Sokol je odgovorio da je riječ o proizvodima za koje proizvođač tvrdi da imaju zaštitni potencijal protiv čestica, ali njihov kapacitet filtriranja nije certificiralo odgovarajuće europsko tijelo.

Kako prepoznati takve maske, upitali smo Roberta Črnjevića, vlasnika tvrtke za proizvodnju medicinske opreme Meditex. On nam je objasnio da je najsigurniji način potražiti CE oznaku na ambalaži.

Garancija

- CE je oznaka koja, jednostavno, znači da je maska napravljena prema svim traženim standardima. Primjerice, ja kao proizvođač moram usvojiti različite ISO standarde koji garantiraju da proizvodim opremu u skladu s propisima i inspekcija to ima pravo provjeriti u svakom trenutku - tumači Črnjević. Na pitanje što sprečava nekog kineskog proizvođača da istakne tu oznaku na svojem proizvodu iako ne odgovara tim standardima, Črnjević odgovara da proizvod iz Kine mora imati i oznaku predstavništva.

- Proizvodi iz Kine moraju imati ured predstavništva u Europi, najčešće je to negdje u Nizozemskoj, a onda korisnik, ako se nešto dogodi dok je koristio taj proizvod, svoju tužbu upućuje na to predstavništvo - objašnjava vlasnik Meditexa.

Najsigurniji način, ipak, jest da se takvi proizvodi kontroliraju prilikom uvoza, odnosno da na granici inspekcija provjeri sve oznake, tko je naručio proizvod i je li registriran za prodaju.

Hrvatska inspekcija, kako je vidljivo u europskom sustavu RAPEX, to redovito i čini.

U sustavu su vidljive tri vrste maski koje je hrvatska inspekcija otkrila na našim granicama. Riječ je o dva brenda zaštitnih maski iz Kine, OANY i Dromex, a treći nema nikakve oznake. Tim je pošiljkama odbijen ulaz u Hrvatsku.

image
Robert Črnjević
Krunoslav Pavlina
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. travanj 2024 18:38