UŽIVO: AFERA PAVLEK

Policajac s ‘fantomkom‘ pred Šegotinom kućom; Doznajemo zašto je uhićen: Mito od 160.000 eura, zlato...

Navodno se sumnja da je Šegota primio 160.000 eura mita od Vedrana Pavleka

Pretres doma Damira Šegote

 Damir Krajač/Cropix
Navodno se sumnja da je Šegota primio 160.000 eura mita od Vedrana Pavleka
  • Uhićen direktor u HOO-u Damir Šegota sa suprugom
  • Istražitelji provode pretrese i kod glavnog tajnika HOO-a Siniše Krajača
  • Doznajemo: Sumnja se da je Pavlek Šegoti isplatio najmanje 160 tisuća eura mita
  • Uhićenja su uslijedila dva dana nakon što je Jutarnji objavio da je bivši glavni tajnik HSS-a Damir Raos nedavno dopunio obranu u aferi
  • Raosov iskaz bi mogao biti jako važan – pogotovo o onome što je najzanimljivije javnosti – famoznim Pavlekovim listama

NOVO 14:40 O svemu što se danas događalo oglasio se i Hrvatski olimpijski odbor.

- Istražni proces je u tijeku, a glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) Siniša Krajač je u svojstvu svjedoka.

Povodom današnjeg postupanja nadležnih državnih tijela, tijekom kojeg su službene radnje provedene i u prostorijama Hrvatskog olimpijskog odbora, obavještavamo javnost kako HOO u cijelosti surađuje s nadležnim institucijama te će i nadalje postupati u skladu sa svim njihovim zahtjevima.

S obzirom na to da su izvidi i druge službene radnje u tijeku, Hrvatski olimpijski odbor nije u mogućnosti komentirati njihov sadržaj niti okolnosti konkretnog predmeta, stoji u priopćenju HOO-a.

Glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora na poziv nadležnih tijela, dao je iskaz isključivo u svojstvu svjedoka. Siniša Krajač nije osumnjičen niti se protiv njega vodi kazneni postupak, već je u okviru svojih ovlasti i odgovornosti pružio sve tražene informacije, te u cijelosti surađuje s nadležnim tijelima, tvrdi HOO.

Hrvatski olimpijski odbor nastavlja redovito obavljati sve svoje aktivnosti. Svi programi i obveze prema sportašima, nacionalnim sportskim savezima i ostalim korisnicima provode se prema planu, a glavni tajnik Siniša Krajač nastavlja uredno obnašati svoju dužnost, stoji na kraju priopćenja.


14:25 Ministar turizma i sporta Tonči Glavina izjavio je nakon današnjih uhićenja i pretresa u Hrvatskom olimpijskom odboru (HOO) da Vlada neće tolerirati korupciju u sportu te je poručio da će izmjene Zakona o sportu dodatno pojačati nadzor nad trošenjem javnog novca.

- Najoštrije osuđujemo svaku koruptivnu radnju koja narušava integritet sporta, rekao je Glavina nakon sjednice Vlade, dodavši da je Vladi RH ‘od najvećeg interesa da se sve temeljito istraži i krivce sankcionira‘.

Što je Glavina još rekao, možete pročitati OVDJE.


14:00 Novo uhićenje u vrhu hrvatskog sporta pokazuje da ‘afera Pavlek‘ očito nije bila izolirani slučaj. Ako su sumnje USKOK-a točne, problem nije jedan čovjek, nego način na koji je godinama funkcionirao sustav Hrvatskog olimpijskog odbora, piše glavni urednik Sportskih novosti Robert Šola.

Opširniije pročitajte OVDJE.


12:40 Glavni tajnik HOO-a Siniša Krajač obratio se novinarima ispred prostorija Hrvatskog olimpijskog odbora nakon što su mu ranije jutros istražitelji pretresli kuću zbog ‘Afere Pavlek‘.

- Policija provodi izvide i ono što čitate po medijima i ono što znate otprije, tako je i sada, rekao je Krajač.

Na komentar novinara da se spominje i da je on na popisu Vedrana Pavleka te na pitanje je li svoja saznanja podijelilo s USKOK-om, Krajač kaže: Ne bih o ničemu dalje govorio previše, izvidi su u tijeku i onda je bilo što teško dalje reći.

Što je još Krajač rekao, možete pročitati OVDJE.


12:02 Krajač će uskoro dati izjavu novinarima u prostorijama HOO-a, javlja Net.hr.

U međuvremenu su istražitelji na istu adresu doveli i Šegotu, nakon što je završio pretres njegovog doma.


12:00 Povodom akcija pretresa i uhićenja priopćenje se oglasio Josip Varvodić, predsjednik Hrvatskog plivačkog saveza i kandidat za predsjednika Hrvatskog olimpijskog odbora.

- Današnji događaji duboko su me pogodili. Ne samo kao kandidata za predsjednika Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO-a), nego kao čovjeka koji je cijeli život posvetio sportu.

U sportu se povjerenje ne stječe funkcijom, nego godinama rada, poštenjem i odgovornošću. Zato događaji kojima danas svjedočimo predstavljaju težak udarac za ugled HOO-a i hrvatskog sporta.

Ne želim komentirati rad istražnih tijela niti prejudicirati ishod bilo kojeg postupka. Vjerujem da će institucije Republike Hrvatske svoj posao obaviti neovisno i profesionalno.

Što je još Varvodić rekao možete pročitati OVDJE.


11:45 Nakon pretresa kod Damira Šegote, policija je pretresla i dom glavnog tajnika HOO-a Siniše Krajača na Črnomercu.

image

Kuća glavnog tajnika HOO-a Siniše Krajača kod kojeg je jutros također napravljen pretres

Neja Markičević/Cropix
image

Kuća Siniše Krajača

Neja Markičević/Cropix
image
Neja Markičević/Cropix
image
Neja Markičević/Cropix
image

Kuća Siniše Krajača u ulici Selišće

Neja Markičević/Cropix
image
Neja Markičević/Cropix
image

Policija je obavila pretres doma Siniše Krajača

Neja Markičević/Cropix
image
Neja Markičević/Cropix

Zanimljiva je fotografija nastala prilikom pretresa doma Damira Šegote i uhićenja njega i njegove supruge. Naime, jedan je pripadnik policije prekrio lice ‘fantomkom‘.

image
Damir Krajac/Cropix
image

Na pretresu kod Damira Šegote jedan je policajac nosio ‘fantomku‘

Damir Krajac/Cropix

10:04 Tko je uhićeni Damir Šegota? Bivši hokejaš i vojnik, živio je za Olimpijske igre, brzo napredovao... Više o karijeri uhićenog direktora u HOO-u pročitajte OVDJE.


9:54 Fotoreporteri CROPIX-a snimili su uhićenje Damira Šegote i njegove supruge te pretres njihova doma. Fotografije pogledajte OVDJE


9:40 Iako trenutno nije poznato za što se konkretno tereti Šegotu, kako neslužbeno doznajemo, istražitelji sumnjaju da mu je Pavlek tijekom desetak godina isplatio najmanje 160 tisuća eura mita te da je jednom članu njegove obitelji plaćao stipendiju za studiranje. Novcem od mita, sumnjaju istražitelji, Šegota i njegova supruga kupovali su investicijsko zlato.

Sumnja se i da je Pavlek plaćao Šegotu kako bi mu on, kao jedna od vodećih osoba u HOO-u, između ostalog zadužena za financijsko poslovanje HOO-a, svojim utjecajem omogućio da Hrvatski skijaški savez kroz različite stavke dobije neopravdano visoka sredstva. Između ostalog, radilo se o stavkama poput paušala za sportsku opremu. Istražitelji sumnjaju da je Šegota na taj način Hrvatskom skijaškom savezu odobravao pokriće neopravdanih troškova u iznosu od najmanje 750.000 eura.


7:59 Uhićen je direktor olimpijskog programa Hrvatskog olimpijskog odbora Damir Šegota, a neslužbeno se doznaje da je sa Šegotom uhićena i njegova supruga zbog sumnje na pranje novca.

image

Pretres policije kod direktora u HOO-u Damira Šegote

Damir Krajač/Cropix
image

Pretres policije kod direktora u HOO-u Damira Šegote

Damir Krajač/Cropix
image

Pretres policije kod direktora u HOO-u Damira Šegote

Damir Krajač/Cropix
image

Pretres policije kod direktora u HOO-u Damira Šegote

Damir Krajac/Cropix
image

Pretres policije kod direktora u HOO-u Damira Šegote

Damir Krajac/Cropix
image

Pretres policije kod direktora u HOO-u Damira Šegote

Damir Krajac/Cropix
image

Pretres policije kod direktora u HOO-u Damira Šegote

Damir Krajac/Cropix
image

Pretres policije kod direktora u HOO-u Damira Šegote

Damir Krajac/Cropix
image

Pretres policije kod direktora u HOO-u Damira Šegote

Damir Krajac/Cropix
image

Pretres policije kod direktora u HOO-u Damira Šegote

Damir Krajac/Cropix
image

Pretres policije kod direktora u HOO-u Damira Šegote

Damir Krajac/Cropix

Također neslužbeno doznajemo kako se, uz uhićenje Šegote i supruge, provode pretresi i kod glavnog tajnika HOO-a Siniše Krajača.

image

Damir Šegota (arhiva)

Damir Krajac/Cropix

Jutros se o akciji oglasio i USKOK. "Uhićenja i hitne dokazne radnje, po nalogu USKOK-a, provodi PNUSKOK. Navedene radnje provode se na području Zagreba u odnosu na više osoba radi koruptivnih kaznenih djela. USKOK će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju o čemu će pravodobno obavijestiti javnost", navodi se u priopćenju.

image

Siniša Krajač (arhiva)

Josip Bandic/Cropix

Damir Šegota dugogodišnji je istaknuti hrvatski sportski djelatnik, najpoznatiji kao dugogodišnji direktor olimpijskog programa Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) i bivši šef hrvatskih olimpijskih misija na brojnim Olimpijskim igrama.

Uhićenja su uslijedila dva dana nakon što je Jutarnji objavio da je bivši glavni tajnik Hrvatskog skijaškog saveza Damir Raos nedavno dopunio obranu u aferi u kojoj je prvoosumnjičeni bivši direktor alpskih reprezentacija Vedran Pavlek, a istražuje se sumnja na nezakonite isplate u iznosu od čak 30 milijuna eura.

image

Vedran Pavlek (arhiva)

Neja Markicevic/Cropix

Osim Pavleka, kao formalno najviše rangirana osoba u HSS-u osumnjičen je bio bivši dugogodišnji glavni tajnik Saveza Damir Raos, koji se, međutim, na prvome ispitivanju nakon uhićenja branio šutnjom.

Međutim, prema neslužbenim informacijama Jutarnjeg lista, Raos je sada sam zatražio od USKOK-a da ga se dopunski ispita, a što je, navodno, i obavljeno.

Sama činjenica da se Raos, koji je prije dva mjeseca pušten iz Remetinca, odlučio sa slobode na ovakav pravni manevar ukazuje na to da je spreman u najmanju ruku iznijeti neka nova saznanja, a prema onome što su istražitelji dosad otkrili, Raosov iskaz bi mogao biti jako važan – pogotovo o onome što je najzanimljivije javnosti – famoznim Pavlekovim listama, odnosno osobama koje su već najmanje dva desetljeća plaćane na ruke novcem izvučenim iz HSS-a.

Novi preokret u skijaškoj aferi. Pavlek izvlačio novac punih 25 godina!

Podsjetimo, analiza dokumenata iz Pavlekovog zaplijenjenog laptopa otkrila je ‘crne liste‘ s točnim iznosima podijeljene gotovine.

Taj je novac u Hrvatsku, često iz Austrije, redovito švercao bivši glasnogovornik saveza Nenad Eror, koji je u siječnju i uhvaćen na granici s gomilom gotovine, kako je pisao Marin Dešković za Jutarnji list.

image

Milan Bandić i Nenad Eror (arhiva)

Nenad Dugi/cropix/Cropix

Carina je tada kod njega pronašla 116.000 eura, ali i papirnate popise za studeni i prosinac koji su bili dio ‘crnoga računovodstva‘ za isplatu bonusa i ‘druge plaće‘ na ruke.

Na tim listama, koje su sadržavale više od 100 imena, nalazili su se i treneri, serviseri, pa čak i spremačica, ali i zvučna imena poput Ivice Kostelića uz kojeg je stajao iznos od navodno 1400 eura te HRT-ova urednika Brune Kovačevića s iznosom od navodno 2000 eura, što je on na ispitivanju opovrgnuo.

image

Ivica Kostelić iz najuspješnijih dana karijere (arhiva)

Michael Kappeler/afp/profimedia
image

Bruno Kovačević (arhiva)

Darko Tomas/Cropix

Iz tih prvih dokumenata bilo je vidljivo da je na listi za studeni uz ime Krajača stajalo 0 eura, dok je na listi za prosinac uz ime Damira Šegote bila navedena pojedinačna cifra od navodno 22.500 eura.

Jedan od ključnih ljudi u velikoj aferi odlučio progovoriti, otkrio tko se sve nalazi na Pavlekovim listama!?

Kako su istražitelji dosad uspjeli rekonstruirati, dio izvučenog novca stizao je redovito u Hrvatsku. Pavlek bi sastavio popis i kod svakog imena napisao iznos koji u toj turi treba isplatiti u gotovini.

Nisu svi dobivali novac u istoj turi, pa su zato nekada kod nekih imena bile i nule, ali bi oni dobili novac u nekoj od sljedećih tura...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. srpanj 2026 15:09