VELIKI ISKORAK

ZNANSTVENICI OTKRILI METODU KOJOM ĆE SPRIJEČITI ŠIRENJE IZNIMNO OPASNE BOLESTI Ključ rješenja krije se u otrovu jednog pauka

 CROPIX

Malarija se smatra iznimno opasnom bolešću od koje svake godine umre oko 400.000 ljudi, no znanstvenici s američkog Sveučilišta Maryland i s Instituta IRSS u Burkini Fasso otkrili su gljivu Metarhizium pingshaense, koja, nakon genetske modifikacije emitira paukov otrov te uspješno ubija komarce koji prenose malariju, pokazalo je istraživanje.

Istraživači ističu da njihov cilj nije izumiranje insekata već pomoć u zaustavljanju širenja malarije. U svijetu se svake godine registrira oko 219 milijuna slučajeva zaraze ovom bolešću, piše BBC.

Dok su tražili alternativnu metodu za uništavanje zaraznih krvopija, američki su znanstvenici ustanovili da komarci ugibaju u kontaktu sa sporama gljiva u koje su usađeni geni jedne vrste australskoga otrovnog pauka.

Genetski modificira...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
05. prosinac 2025 14:39