U nastavku donosimo:
- što građane ovog vikenda čeka na Sljemenu i koje su staze spremne - detalje o vožnji žičarom, uz preporuke za dolazak javnim prijevozom
- koje linije tramvaja i autobusa vode do Donje postaje i zone skijališta
- pravila sigurnosti na stazama i gdje je predviđeno sanjkanje izvan skijaškog prostora
- stanje projekta nove sjedežnice na Crvenom spustu i gdje je zapelo u proceduri
- što obuhvaća planirana modernizacija žičare i tko je nadležan za ključne korake -
Besplatna skijaška sezona na Sljemenu počinje ovog vikenda. Građani mogu uživati u Zelenom i Bijelom spustu, no mnogi se pitaju gdje je nova sjedežnica za koju su se nadali da će do ove sezone biti gotova.
Besplatno za sve građane
- S obzirom na snježni ugođaj i veliki broj posjetitelja koji se očekuju na Sljemenu, građane pozivamo da u dolasku do žičare koriste javni prijevoz zbog ograničenih kapaciteta u garaži i na otvorenim parkiralištima u blizini Donje postaje, poručuju iz Grada te građanima savjetuju da na Sljeme ne idu osobnim automobilima zbog mogućih gužvi.
Radno vrijeme žičare, koja je također besplatna za sve građane, prilagođava se skijaškoj sezoni. Tako je radnim danom prvi polazak u 8 sati ujutro, posljednji u 16:30 s Donje postaje, a sa Sljemena u 17 sati, a vikendom u 18 sati.
Za dolazak do žičare građanima su na raspolaganju tramvajske linije 8 i 14 kojima mogu doći do Mihaljevca, otkuda ih kratkom vožnjom linija 15 dovodi do Donje postaje u Gračanskom dolju. U zoni žičare također se nalaze i autobusna stajališta koja koriste autobusne linije 140 (Mihaljevac - Sljeme), koja vikendom vozi svakih sat vremena, 227 (Svetice - Gornji Bukovac - Gračansko dolje) i 233 (Mihaljevac - Markuševec).
Posjetitelji Sljemena pozivaju se da poštuju postavljena upozorenja i signalizaciju na skijaškim stazama. Radi sigurnosti svih korisnika, sanjkanje na skijaškim stazama nije dopušteno, dok je za sanjkanje predviđen istočni dio Činovničke livade.
Skijalište je otvoreno svakodnevno od 9 do 16 sati.
Nema još sjedežnice na Crvenom spustu
Skijaška će sezona svakako razveseliti građane, no mnogi se pitaju što je s novom sjedežnicom na Crvenom spustu, na kojoj su radovi počeli na proljeće prošle godine.
Grad poslao poruku Zagrepčanima, ovo je važno za sve koji su za vikend naumili na Sljeme!
Podsjetimo, još je u prosincu 2024. potpisan ugovor o izradi projektno-tehničke dokumentacije i izvođenju radova, koji uključuje izvođenje istražnih radova, projektiranje, uklanjanje postojeće žičare i gradnju nove.
Potreba za novom sjedežnicom nastala je nakon što je postojeća trosjedežnica na Crvenom spustu teško oštećena tijekom snažne ljetne oluje koja je 19. srpnja 2023. pogodila Sljeme i Zagreb. Stručnim pregledom utvrđeno je da su oštećenja ozbiljna, a kako se takve trosjedežnice više ne proizvode i popravak bi bio neisplativ, odlučeno je da se izgradi nova četverosjedežnica s pripadajućom infrastrukturom.
Uklanjanje stare sjedežnice potom je započelo u veljači prošle godine, a izgradnja nove planirana je na istoj trasi. Nova bi trebala biti povećanog kapaciteta od 2.000 skijaša na sat, a omogućavat će prijevoz planinara i biciklista, ukupne duljine preko 800 metara i visinske razlike od 300 metara. Riječ je o investiciji od 12,5 milijuna eura koja će se u potpunosti financirati iz gradskog proračuna.
No unatoč najavama, nova sjedežnica nije spremna za ovu sezonu skijanja, već se završetak radova očekuje tek na proljeće. Razlog tome jest što Grad Zagreb još uvijek nema građevinsku dozvolu. Zahtjev za nju su podnijeli tek 15. prosinca.
- Po ishođenoj Odluci Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva o osnivanju prava služnosti na šumi i šumskom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske u korist Grada Zagreba, stečeni su svi preduvjeti za podnošenje zahtjeva za izdavanje građevinske dozvole, koji je podnesen Zagrebačkoj županiji 15. prosinca 2025. godine. Po ishođenju građevinske dozvole pristupit će se građenju nove četverosjedne žičare. Očekivani kraj radova je u proljeće 2026. godine, rekli su u priopćenju za Jutarnji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....